TOP 10 utakmica 2015.

25.12.2015 - 22:06

Dragi Juventini, iza nas je lijepa i vrlo uspješna nogometna godina. Pamtit ćemo 2015. po tri osvojena trofeja (Serie A, Supercoppa Italiana, Coppa Italia) i po, nažalost, izgubljenom finalu Lige Prvaka u kojem je Juventus izgubio od jedne od najboljih momčadi svih vremena – Barcelone predvođene genijalnim i nezaustavljivim napadačkim trojcem Neymar – Suarez – Messi.

Priče „što bi bilo kad bi bilo“ uglavnom su patetične, međutim, da se umjesto Katalonaca s druge strane terena nalazio bilo koji drugi tim… Dajte si mašti za volju, ponovo.

Ipak, vratimo se u sadašnjost, što je, tu je. Godina je pri isteku, a mi smo za Vas izdvojili deset najvećih utakmica 2015. godine (računaju se utakmice iz obje sezone).

Pa, prisjetimo se zajedno najljepših i najemotivnijih trenutaka koje nam je servirao omiljeni klub ove godine.

1. 11. siječanj(januar) 2015, Serie A 14/15

Napoli 1:3 Juventus

Dvadesetak dana ranije, Napoli je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca osvojio Superkup protiv Juventusa. Škakljiv je to bio period za Allegrijeve pulene uslijed instalacije novog sistema igre – 4312, pa igra, naročito obrambena, nije bila na najvišem nivou. Juventusu je hitno trebala potvrda u vidu kvalitetnije partije na San Paolu. Ne samo da su odigrali dobro, zabili su tri pogotka (Pogbin je bio velika majstorija) i na vrelom San Paolu upisali tri važna boda, što za bodovni konto, što za samopouzdanje.

1. 15. rujan(septembar) 2015, grupna faza UCL 15/16

Manchester City 1:2 Juventus

Užasan jesenji start u novu sezonu mogao je biti dodatno pogoršan da se izgubilo na Etihadu kako su mnogi to i predviđali. Goropadni City činio se kao nesavladiva prepreka, posebno pri rezultatu 1-0 poslije sat vremena igre. No, onda na scenu stupaju Mandžukić i Morata i preokreću rezultat za veliko slavlje aktualnog prvaka Italije. Posebno je lijep bio Španjolčev pogodak, a važna je informacija da je Allegri u ovoj utakmici hrabro zaigrao u modulu 433, prvi puta ove sezone od prve minute. Briljirao je genijalni Gigi Buffon.

1. 8. kolovoz(avgust) 2015, Suppercopa Italiana 15/16

Juventus 2:0 Lazio

Superkupom u Šangaju započeta je sezona 2015./2016. Ako se po jutru dan poznaje, trebala bi biti ponovo trofejna. Mučio se Juve u formaciji 352 i gledao se generalno loš nogomet, što zbog samog početka sezone, što zbog loših vremenskih uvjeta. Stvar je presudio Mandžukić na ubačaj Sturara u drugom poluvremenu, a točku na „i“ stavlja i drugo napadačko pojačanje, Paulo Dybala. Bianconeri su tako došli do svoje sedme Supercoppe, čime su, naravno, rekorderi u Italiji.

1. 7. travanj(april) 2015, 1/2 Coppa Italia 14/15

Fiorentina 0:3 Juventus

Plasman u finale Coppe izboren je vrlo dominantno. Iako je Juventus u prvoj utakmici u Torinu izgubio zbog stava „lako ćemo“, takav pristup nije se ponovio na Artemio Franchiu. Allegrijevi izabranici očitali su nogometnu lekciju Montellinoj družini i tako protutnjali u finale. Epitetetom igrača utakmice okitio se džoker Alessandro Matri.

1. 20. svibanj(maj) 2015, finale Coppa Italia 14/15

Juventus 2:1 Lazio

Svoju desetu Coppu torinski klub proslavio je u domu Lazija, Olimpicu. Iako su domaći poveli ranim pogotkom Rumunja Radua, Chiellini je vratio stvari na početak samo četiri minute kasnije. Bila je to teška bitka, dostojna jednog finala domaćeg kupa. Junak je u šestoj minuti prvog produžetka bio Alessandro Matri, baš današnji napadač Lazija.

1. 31. listopad(oktobar) 2015, Serie A 15/16

Juventus 2:1 Torino

Za svakog Juventina, ovo je jedna od najljepših i najvažnijih pobjeda tekuće sezone. U doba kad je sve djelovalo tromo, bezidejno i neučinkovito, na Arenu je stigao uvijek nezgodni gradski rival. Ponovo su bikovi imali bod u džepu i činilo se kako se agonija Stare dame nastavlja. A onda se pojavio on, kao da je magija…

Doslovno u posljednjim sekundama, sjajni Alex Sandro uspio je proturiti loptu do Juana Cuadrada koji je u četvrtoj minuti nadoknade zapalio neviđenu euforiju na tribinama. Ova pobjeda predstavlja veliku prekretnicu.

1. 13. prosinac(decembar) 2015, Serie A 15/16

Juventus 3:1 Fiorentina

Zakuhtali Juve dočekao je najugodnije iznenađenje Serie A ove sezone. Tim koji se mazi s loptom protiv stroja koji kažnjava svaku minimalnu pogrešku protivnika. Počelo je opasno, Iličić je iskoristio rani jedanaestarac, no samo nekoliko minuta kasnije, Viole primaju pogodak od svog bivšeg igrača Cuadrada.

Ljudi odluke bili su Pogba (sjajna priprema akcije), Dybala (upleten u drugi i strijelac trećeg pogotka) te probuđeni Mandžukić koji je poentirao za 2-1 desetak minuta prije kraja. Ova je pobjeda potvrdila potpuni povratak crno-bijelih u priču oko osvajanja Scudetta.

1. 5. svibanj(maj) 2015, ½ UCL, 14/15

Juventus 2:1 Real Madrid

Prevarili su se mnogi koji su unaprijed otpisali Zebre. Juve se nije preplašio prilike, a kockar Allegri uvrstio je u prvih jedanaest neiskusnog veznjaka Stefana Sturara. Da je to bio bingo, dokaz je njegova stabilna igra i spašavanje čistog pogotka Reala pri rezultatu 1-1.

Tevezovom moći Juventus je probijao ranjivu madridsku obranu, a stvar se mogla završiti i uvjerljivije da je Fernando Llorente u posljednjim minutama poentirao iz vrlo izgledne situacije. Osjećalo se u zraku da su vladari Apenina blizu velikog finala u Berlinu.

1. 13. svibanj(maj) 2015, ½ UCL, 14/15

Real Madrid 1:1 Juventus

Massimilano Allegri nije se preplašio. Mnogi su očekivali ultra defenzivni Juventus (kao protiv Monaca u ¼ finalu), međutim, Max je na teren poslao igrače u formaciji 4312 s Vidalom kao trequartistom. Ovdje je Čileanac odigrao perfektnu utakmicu u svakom smislu, kao i kompletna obrana na čelu s kapetanom Gianluigijem Buffonom.

Blancosi su držali finale u rukama poslije iskorištenog jedanaesterca Ronalda, ali, pogotkom Alvara Morate, Talijani su anulirali primljeni pogodak u Torinu i posve zavladali situacijom. Promašivao je Real, promašivao je i Juve. Marchisio je imao priliku potvrditi prolazak, no nije se snašao u mat poziciji.

1. ožujak (mart) 2015, 1/8 UCL, 14/15

Borussia Dortmund 0:3 Juventus

Definitivno najvažnija utakmica izuzetno uspješne sezone 2014./2015. Preplašeni europski Juventus za jednu večer se pretvorio u krvoločnu zvijer. Utakmicom u Torinu pokazali su da imaju ideju na koji način se obračunati s itekako ranjivom Borussijom. No, nažalost, uspjeli su primiti glup pogodak (Reus) i tek uz minimalnu i za uzvrat itekako otvorenu prednost od 2-1 slaviti.

Znalo se da Bianconeri imaju moć za prolazak, samo je to trebalo izaći na vidjelo na terenu.

Rana golčina Carlitosa Teveza bacila je u ekstazu sve zaražene virusom Juve, a ostatak priče totalno je bajkovit. Ovdje je Juventus europski odrastao i stekao golemo samopouzdanje za nastavak natjecanja u najelitnijem klupskom nogometnom natjecanju i stoga je ova povijesna pobjeda najvažnija utakmica za godinu 2015.

Nadamo se te vjerujemo da će i 2016. biti odrađena u jednako uspješnom tonu.

Pripremio: Dejan Lovrić